Robot 57 Yaşındaki Kadını Öldürdü

0
1423
Robot 57 Yaşındaki Kadını Öldürdü

Robot yapay zeka ve robotların tüm dünyada büyük bir güç olacağı senaryoları zaman zaman çoğumuzu ürkütüyor. Bazılarıysa ihtimal bile vermiyor. Bu senaryolar gerçek olur mu bilinmez ancak ABD’de bir kadın kontrolden çıkan bir robot tarafından öldürüldü.

Robot 57 Yaşındaki Kadını Öldürdü

ABD’de araba parçaları üreten bir firmada çalışan 57 yaşındaki kadın, bu bölgede bulunan bir robotun kontrolden çıkması üzerine feci şekilde can verdi. Robott, 57 yaşındaki teknisyen Wanda Holbrok’a yüzlerce kilo ağırlığındaki bir parça fırlattı.

Normal şartlarda olmaması gereken pek çok şeyin aynı anda olması sonucunda meydana gelen kazanın raporunda Holbrook’un ölümü için “robotik makineler” tarafından sıkıştırıldı ibaresi dikkat çekti.

Tesisin 100 numaralı bölümünde yaşanan bir hata nedeniyle robott hareket etmeye başladı. Güvenlik kapılarının kapalı olması gereken bir bölüm olmasına rağmen, kimsenin bilmediği bir şekilde kapılar açıldı ve Holbrook ile robotla karşı karşıya kaldı.

Kadının kafasına römork parçası fırlatan rob, Holbrook’un eşini ve çocuklarını yasa boğdu.

Acılı aile, şimdi robotun üretildiği işletmelere dava açma hazırlığı içerisinde. Bu söylemelerin ardından robotun suni zekâ yardımlı olup olmadığı öğrenilmiyor.

Yorum Yap