AB Bakanı Ömer Çelik’ten AB ülkesi liderlerine sert sözler!

0
196


AB Bakanı Ömer Çelik, AB ülkeleri liderlerinin açıklamalarına ilişkin Twitter’dan değerlendirmede bulundu


Yunanistan Başbakanı Çipras “tahrik ve agresifliğin kudret alameti olmadığını” söylemiş. Bu sözü kendi Savunma Bakanı duymalı, ezberlemeli ve her gün tekrarlamalı.

Avusturya’nın Avrupa Birliği’nden Sorumlu Bakanı Gernot Bluemel, “Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin durdurulması gerektiğini” söylemiş. Bu söz yeni değil, Avrupa’daki bütün ırkçılar, AB düşmanı aşırı sağcılar, göçmen düşmanları ve İslam düşmanları her gün söylüyor bunu.

Macron: “Balkanların yüzünü Türkiye ya da Rusya’ya dönmesini istemem” diyor. Bu söz, Balkanlar tarihini bilmemek ve ders çıkarmamakta ısrarcı olmak anlamına gelir. Türkiye’nin Balkan perspektifi her zaman istikrar ve barıştan yana oldu. Balkanlar konusunda AB ve Türkiye’yi karşıt kamplar gibi görmek çok büyük yanlış olur. Balkanlar’da barış ve istikrar isteyen herkesin Türkiye’yi en yakın ortak olarak görmesi gerekir. Aksi bir yaklaşım basiretsizlik olur. Balkanlar konusunda Türkiye’yi kendine zıt yerde konumlamak AB için kayıp olur. Türkiye Balkanlar’da istikrar ve barışın kilit aktörüdür. Türkiye’yi Balkanlar konusunda ortak olarak görmeli AB. Türkiye’yi rakip gören bir AB, Balkanlar’da “soğuk savaş” siyasetini ve 90’lı yılları diriltmek isteyenlerin arzu ettiği siyaset tuzağına düşer…

Yorum Yap