İran Avrupa’yı nükleer anlaşma garantisi için sıkıştırıyor

0
105


İran Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in üst düzey danışmanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın nükleer programına ilişkin nükleer anlaşmayı yeniden müzakere etmeyeceğini açıkladı. Diğer taraftan Zarifi, Avrupa ükelerinin nükleer anlaşmayı sürdürme ile vermeleri gereken garantiye dair fazla vakit kalmadığını açıkladı


Reuters’in Fars Haber Ajansı’na dayandırarak verdiği habere göre; Velayeti, ayrıca İsrail’i de ”İsrail Suriye’yi vurmaya devam ederse daha güçlü bir cevap alacaktır” diyerek uyardı.

Geçen hafta ABD’nin, İran ve dünya güçleri arasında, Tahran’ın nükleer programına ilişkin imzalanan 2015 nükleer anlaşmasından çekilmesi ardından, İsrail, İsrail topraklarının İran füzeleri ile vurulduğu gerekçesi ile Suriye’yi vurmuştu.

Diğer taraftan İran Dışişleri Bakanı Zarifi, Avrupa ükelerinin nükleer anlaşmayı sürdürme ile vermeleri gereken garantiye dair fazla vakit kalmadığını açıkladı. Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Mogherini yarın Avrupa’lı meslektaşları ile İran ile nükleer anlaşma konusunu görüşecek.

Yorum Yap