Prens Harry ile Meghan Markle, evlenir evlenmez Sussex dükü ve düşesi olacak!

0
692


Tüm dünyanın merakla beklediği ve bugün gerçekleşecek olan Prens Harry-Meghan Markle düğününe saatler kaldı. 2017’nin Wikipedia’da en çok aranan beşinci ismi olan Meghan Markle, The Suits dizisi ile tanınmış, Prens Harry ile nişanlanmasının ardından hakkında pek çok haber çıkmış, Prens Harry’nin eski sevgililerini, Markle’ın ise eski eşini düğüne çağıracak olması tüm dünya basınında konuşulmuştu. Kraliyet ailesinin takipçileri, günler öncesinden çiftin evleneceği Windsor Kalesi yakınlarında kamp kurarken, güvenlik önlemleri en üstü seviyeye çıkarıldı


Birleşik Krallık Kraliyet ailesinin 33 yaşındaki gözde bekarı Prens Harry, kendisinden üç yaş büyük ve daha önce boşandığı için çok konuşulan ABD’li melez oyuncu Meghan Markle ile meraklı gözler altında bugün evleniyor. Aylardır konuşulan Kraliyet düğünü için oldukça detaylı hazırlık yapıldı. Tüm dünyanın yakından takip edeceği düğüne 800 davetlinin katılması, 10 bin ziyaretçi ve 5 bin gazetecinin de takip etmesi beklenirken, aylar öncesinden sıkıntı yaşanmaması için siyasi isimlerin çağrılmayacağı açıklanmıştı.

Markle’ın 15 yaşında tatildeyken Buckingham Sarayı önünde çektirdiği fotoğraf sosyal medyada paylaşım rekoru kırmış, Markle’ın İngiltere’de Buckingham Sarayı önünde çektirdiği fotoğrafa “Hatıra fotoğrafı çektirdiği sarayın gelini oluyor” yorumları yapılmıştı. Nişandan hemen sonra Meghan Markle, kraliyet ailesinin sosyal medya yasağına uyarak, Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarını silmişti. 

TEKLİF BÖYLE GELMİŞTİ

Prens Harry ile Meghan Markle birlikte verdikleri ilk röportajda evlilik teklifinin nasıl yapıldığını anlatmış, evlilik teklifinin beraber tavuk pişirirken geldiğini söylemişlerdi. Teklifin Kensington Sarayı’nda ‘standart, tipik bir gecede’ geldiği belirtilirken Markle teklif için, “İnanılmaz bir sürprizdi. Çok tatlı, doğal ve çok romantikti. Tek dizinin üzerine çöktü” ifadelerini kullanırken, Prens Harry ise, “Bitirmeme bile izin vermedi. ‘Evet diyebilir miyim’ dedi” ifadeleriyle teklifi anlattı.

Meghan Markle nedime ve sağdıç seçmediği için etrafında sadece çocuklar hazır bulunacak. Prens William’ın çocukları Prenses Charlotte ve Prens George’un düğün nedimeleri olacağı ve seremonide yer alacak çocuklar arasında bulunacağı bildirildi.

BÜYÜK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ 

Herkesin merakla beklediği düğünde güvenlik önlemleri ise en üst seviyeye çıkarıldı. Görkemli kutlamanın güvenliğini 3 bin polis sağlayacak. En büyük tehditler arasında terör saldırıları, Kraliyet ailesi fanatikleri ve eylemler bulunuyor. Hafızalarda yer edecek düğün için güvenlik üst seviyeye çıkarılırken, İngiliz geleneklerine göre polislerin çoğu ateşli silah taşımayacak.

KRALİYET DÜĞÜNÜ MERAKLILARI WINDSOR TRENLERİNİ DOLDURDU

Kraliyet düğününü seyretmek isteyen yolcular Prens Harry ve Amerikalı oyuncu Meghan Markle’ın düğün töreninde hazır bulunmak için Londra’dan Windsor’a giden ilk trenleri doldurdu. Londra’dan Windsor’a giden yolcular, Slough istasyonundaki aktarma noktası üzerinde “Harry&Meghan Kraliyet özel düğününe gidenler binsin” yazılı tabelalar ile karşılaştı. Tren bekleme odasında, aralarında Virginia’dan Christine Clancy’nin de bulunduğu yolcuların çoğu Amerikalılardı. Clancy “Ben, aşırı değil ama, hep kraliyet fanı oldum. İngiliz tarihini ve kraliyeti seviyorum. Düğün kutlamalarının bir parçası olmak istedim” dedi.

California’lı bir avukat olan Irene Bowdry, düğün tarihi açıklanır açıklanmaz arkadaşlarıyla birlikte biletini ayırtmış. Browday “Kraliyet düğününde bir Amerikalı, çok heyecan verici değil mi?” ifadelerini kullandı.

Prens Harry ve Meghan Markle’ın düğün gününde onların en iyi görüntülerini almak isteyen binlerce ziyaretçi Windsor Kalesinin dışında geceledi ve sokakları doldurdu. Dünya genelinde milyonlarca insan kraliyet düğününü televizyonlarından seyredecek.

MEGHAN MARKLE’IN BABASI KATILMAYACAK

Meghan Markle’ın babası düğüne katılmayacak. Baba Markle, bir fotoğrafçıyla para karşılığında, kendisinin “imajını düzeltmesi amacıyla, gizlice çekilmiş gibi” fotoğraf çekimleri yapılması için anlaşma yaptığının ortaya çıkmasının ardından, kraliyet düğünü için Birleşik Krallık’a gitmeyeceğini açıklamış, Markle Kensington Sarayı’ndan yaptığı resmi açıklamada “Üzgünüm, babam düğünümüze katılamayacak. Babamla her zaman ilgilendim ve umarım sağlığına odaklanması gereken alanı bulabilir. Bize destek mesajı gönderen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullanmıştı. Yaşanan bu gelişme üzerine, Markle’ı sunağa Prens Charles’ın yürüteceği açıklanmıştı.

PRENS PHILIP DÜĞÜNE KATILACAK

Nisan ayında kalça ameliyatı geçiren ve uzun süre hastanede kalan 96 yaşındaki Prens Philip, Mayıs ayı başında hastaneden çıkmıştı. Geçtiğimiz günlerde ilk kez bir etkinlikte görüntülenen Prens Philip’in torununun düğünü kaçırmak istemediği öğrenildi.

Doktorlardan onay alan Prens Philip’in, yarınki törende yerini alması bekleniyor.

GELENEĞİ KONUŞMASIYLA BOZACAK

Markle konuşma yaparak cinsiyetçi bir geleneği bozuyor. Sunday Times’da yer alan habere göre Markle, yaklaşık 800 kişinin katılacağı kraliyet düğününde Prens Harry, Kraliçe II. Elizabeth, arkadaşları ve ailesine “samimi” bir şekilde teşekkür etmek istiyor. Markle’ın konuşması, düğünlerde yalnızca damadın, sağdıcın ve damadın babasının konuşma yaptığı “cinsiyetçi geleneğe” karşı eşitlik hareketi olarak görülüyor.

Birleşik Krallık medyasında yer alan haberlere göre Markle ve Prens Harry düğünlerini ve “karakterlerini ve kişiliklerini yansıtarak” kendileri organize ediyor. Ayrıca çiftin, bir gelenek olan ve gelinin damada her zaman “itaat edeceği” anlamına gelen eski yemini seromoniye dâhil etmeyeceği söyleniyor.

SUSSEX DÜŞES VE DÜKÜ OLACAKLAR

Düğün öncesi gelen son dakika haberine göre, Markle ile Prens Harry, Buckingham Sarayın’ndan yapılan açıklamada, Kraliçe 2. Elizabeth, Prens Harry’ye bir düklük vererek onu Sussex Dükü Dumbarton Earl’ı ve Baron Kilkeel yaptı. Böylece, Amerikan oyuncu Meghan Markle, Prens Harry ile evlenir evlenmez Sussex düşesi olacak. İkincil unvanlar ise İskoçya ve Kuzey İrlanda’da kullanılmak için.

Kraliçe II.Elizabeth, Prens William ve Catherine Middleton’la 2011’de evlendiği zaman düğünden önce onlara Cambridge Düş ve Düşesi unvanını vermişti.

Yorum Yap