2018 babalar günü ne zaman? 2018 babalar günü hangi gün? 2018 babalar günü hediyeleri…

0
221


Anneler Günü’nü kutlamışken babaları unutmak olmaz. 2018 Babalar Günü’ne az bir zaman kala Babalar Günü’nün tarihinin ne olduğunu merak konusu. Peki, 2018 Babalar Günü hangi güne denk geliyor? 2018 Babalar Günü hediyeleri neler? İşte detaylar…


Geçen sene Babalar Günü 18 Haziran Pazar günü kutlanmıştı. 2018 yılında Babalar Günü’nün ne zaman kutlanacağı merak ediliyor.  Bu sene Babalar Günü ne zaman kutlanacak? İşte ayrıntılar…

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir. Babalar Günü Türkiye’de 17 Haziran 2018 Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜNÜN TARİHÇESİ…

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

 

 

 

Yorum Yap