Babalar Günü ne zaman? Bu sene Babalar Günü hangi tarihe denk geliyor? 2018

0
484


Babalar Günü, bir çok ülkede her yıl haziran ayı içinde pazar günü babaların itibarına kutlanan özel bir gündür. Babalar Günü az bir zaman kala ilgi ile merak ediliyor. Babalar Günü ne zaman? 2018 yılı Babalar Günü hangi tarihe denk geliyor?


Babalar Günü için çok az bir süre kaldı. Babalar Günü için sürpriz yapmak isteyenler için zaman daralıyor. Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi tarihte kutlanacak?

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar günü 17 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır

Yorum Yap