LGS saat kaçta başlayacak? 2018 Liseye Geçiş Sınavı (LGS 2. oturum saat kaçta? MEB

0
333


Liseye Geçiş Sınavı (LGS) için heyecan artık sona eriyor. Binlerce öğrenci bugün LGS sınavını katılacak. Bugün LGS saat kaçta başlıyor, 2. oturum saat kaçta yapılacak? gibi sorular öğrenciler ve veliler tarafından merak ediliyor. İşte 2018 LGS sınavı ile ilgili ayrıntılar…


Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 2 Haziran yani bugün yapılacak. LGS giriş belgeleri e-okul sisteminden alınıyor. Bakanlığın yapacacağı ve bu yıl 8’inci sınıfa devam eden öğrencilerin isteğine bağlı olarak gireceği merkezi sınav, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak.

LGS SAAT KAÇTA? 2. OTURUM SAAT KAÇTA?

2 Haziran Cumartesi günü yapılacak sınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Sınavın birinci bölümü saat 09.30’da, ikinci bölümü ise saat 11.30’da başlayacak. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümde sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ve 60 dakika sürecek.

40 SORU OLACAK

Sözel bölümde, 8’inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10’ar olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20’şer olmak üzere, 40 soru yöneltilecek.

İki bölüm arasında verilen 45 dakikalık süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.

GİRİŞ BELGESİNDE YER ALACAK BİLGİLER

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavla öğrenci alacak liselere ilişkin 2 Haziran’da yapacağı merkezi sınav giriş belgelerini e-okul sisteminden açıkladı. Fotoğraflı sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacak.

Okul müdürlükleri, fotoğraflı sınav giriş belgesini internetten çıktı alarak onaylayıp öğrenciye teslim edecek. Sınav giriş belgesini kaybeden öğrencilere belgenin yenisi onaylanarak verilecek.

 

Yorum Yap