Geleceğin ordularına güç katacak 7 teknoloji

0
373


ABD Ordusu için savaş teknolojileri geliştirmekten sorumlu olan ve internetin de mucidi olan DARPA, milyarlarca dolar bütçesiyle geleceğin savaşlarını şekillendirecek çığır açıcı projeler geliştiriyorDARPA, (Defence Advanced Research Projects Agency – Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Kurumu), ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumu ve silahlı kuvvetler için yeni teknolojiler geliştirmekten sorumlu.
İnternetin geliştirildiği yer olan DARPA, günümüzde robotik savaş zırhlarından beyin nakillerine kadar birçok çılgın proje üzerinde çalışıyor.
DARPA’nın üzerinde çalıştığı projelerin büyük bir çoğunluğu gizlilikle yürütülürken, şu ya da bu şekilde kamuoyuna yansıyan çalışmalar bile büyük heyecan yaratıyor.
İşte ABD ordusu için geliştirilen ve kamuoyuna yansıyan en heyecan verici 7 teknoloji:
YUMUŞAK DIŞ İSKELET
İnsanlar geleceğin savaş alanlarını hayal ederken genellikle drone’lar ve robotlar gibi insanları cepheden çıkaracak teknolojilerden bahsediyor. Ancak en son teknolojiler bunların yanı sıra cephedeki askerlere yüksek hız ve yüksek güç gibi süper kahraman yetenekleri de kazandırmayı hedefliyor.
DARPA’nın Harvard Üniversitesi Wyss Enstitüsü ile birlikte geliştirdiği yumuşak dış iskelet, askerlerin gücünü ve dayanıklılarını artıran hafif bir iskelet sistemi.
Sensörler ve mikro bilgisayarlarla donatılan iskelet, askerin hem çevresine daha hakim olmasını hem yorulmamasını hem de insanların normalde yapamayacağı fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmesini sağlıyor.
TAKILABİLİR SAĞLIK TAKİP CİHAZI
İnsan vücudu sağlığa dair birçok biyolojik ve kimyasal geri bildirimde bulunur. DARPA’nın ABD Ordusu için geliştirdiği bir cihaz ise bu geri bildirimlerin akıllı telefon gibi bir cihazla anlık olarak takip edilmesini sağlıyor.
Hidrojel bazlı bir sensörün deri altına takılmasına dayanan bu sistem, vücuttaki oksijen, glikoz, laktat, üre ve iyon seviyelerini gerçek zamanlı olarak ölçüyor.
2 yıl boyunca vücutta kalabilen ve çalışmaya devam eden bu sensörlerin bir gün diyabet gibi hastalıklardan şikayetçi olan sivillere de sunulması planlanıyor.
AKILLI MERMİLER
Tıpkı hedefi takip eden füzeler gibi, DARPA’nın geliştirdiği akıllı keskin nişancı mermileri de hedefi vurmak için zekasını kullanıyor.
EXACTO adı verilen akıllı mühimmatlar, içlerinde bulunan mikro bilgisayarlar tarafından yürütülen takip sistemiyle kötü hava koşullarında, rüzgarda ya da atıcı hatasında bile hedefi vurabiliyor.
EXACTO projesi gizlilikle yürütüldüğünden takip sisteminin tam olarak nasıl çalıştığı bilinmiyor.
DENİZALTI AVCISI DRONE
Drone denildiğinde aklınıza Amazon’un teslimat yapan minik ufak araçları geliyor olabilir…
DARPA için ise 140 ton ağırlığında, kendi kendini sürebilen ve düşman denizaltılarını tespit ederek yok eden bir deniz aracı anlamına da gelebiliyor.
60-90 gün arası hiçbir insan yönetimi olmadan çalışabilen drone, ayrıca içerisinde herhangi bir insan mürettebata ihtiyaç duymuyor.
DEV UÇAN GEMİLER
DARPA, savaş bölgelerine 1.000 tona kadar ikmalde bulunabilecek ve haftada 20.000 bin km yol kat edebilecek dev uçan gemiler geliştiriyor.
Dev bir zepline benzeyen bu araç, büyük sayıda askeri tüm mühimmatları ve hatta zırhlı araçlarıyla savaş alanlarına taşıma kapasitesine sahip.
Söylentiler, DARPA’nın Walrus isimli bu projeyi bırakarak, ondan ortaya çıkan HULAA isimli melez uçan savaş makinelerine yöneldiği yönünde.
AJANLAŞTIRILMIŞ BÖCEKLER
DARPA’nın HI-MEMS programı, aralarında ağustos böceklerinden güvelere kadar çeşitli böceklere taktıkları cihazlarla, böceklerin zihinlerini yönetebiliyor ve istedikleri yere uçmalarını sağlayabiliyor.
İlk bakışta normal bir böceğe benzeyen bu ajanların, insanlar ve insan boyutunda robotlar tarafından ulaşılamayan tehlikeli noktaları keşfetmek için kullanılması bekleniyor.
BEYİN – MAKİNE ARAYÜZÜ
Dijital dünyanın beyin fonksiyonlarıyla yönetildiği bir gelecek fikri Elon Musk gibi dahi milyarderlerin de ilgisini çekiyor ancak Musk bile DARPA kadar büyük bütçelere sahip değil.
DARPA tarafından geliştirilen NESD projesi, insan beyninin bilgisayar sistemlerini düşünce gücüyle yönetebilmesini sağlamak istiyor.
Bu projenin arkasında fikir, beyinde oluşan elektrik ve kimyasal sinyalleri makineler tarafından okunabilir verilere çevirmek.

Yorum Yap