Google Play’de yakalanan virüslü uygulamalar farklı adlarla geri dönüyor

0
100


Google Play mobil uygulama ve Chrome Web Store tarayıcı eklenti mağazaları siber korsanların işgali altında olan Google, mağazasına gelen yeni uygulamaları incelerken virüsleri kaçırıyor


Android uygulama mağazası Google Play’de yakalanan ve yasaklanan uygulamaların, basit bir isim değişikliği sonrasında mağazaya geri döndükleri fark edildi. Symantec araştırmacıları, siber korsanların yayıncı ve uygulama ismini değiştirdiklerinde, sorun yaşamadan virüslü uygulamalarını mağazaya soktuğunu açıkladı.

Üretkenlik kategorisinde yayınlanan ve bazıları doğrudan Google logosuna sahip olan bu uygulamalar, sisteme yüklendikten 4 saat sonra kullanıcıya zorla reklam gösteriyor ve zararlı sitelere yönlendirmeye başlıyor.

Uygulamaların Google kontrollerini nasıl aştığı henüz bilinmezken, Symantec araştırmacılarının saptadığı zararlı uygulamalar mağazadan kaldırıldı.

Kötücül uygulamaların basit bir isim değişikliğiyle Android mağazasına girebilmeleri, Google’ın yeniden uygulama güvenliği konusunda eleştirilmesine yol açabilir.

Yorum Yap